IMEI Numarası Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Bulunur?

Imei Numarasi

Cep telefonları, günümüzün en önemli teknolojilerinden birisidir ve artık herkes tarafından kullanılıyor. Yeni bir telefon alırken kutu üzerinde bulunan IMEI numarasını görmüşsünüzdür. Bu numaralar ‘’Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği’’ olmaktadır. IMEI no nedir baktığımızda, IMEI numaraları, her cep telefonu için benzersizdir. Bu sebeple önemli bir konudur diyebiliriz. Cep telefonları satın alınırken yanında tamamen eşsiz IMEI kodu bulunur. Bu kodlar ise telefonlarda ömür boyunca yer alması gerekir.

Sizler de bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve IMEI sorunlarınızı çözmek için Apple Yetkili Servisleri avantajlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Genel olarak IMEI, her telefonda bulunan ve farklı sayılarla kombine edilen eşsiz bir değerdir diyebiliriz. IMEI sayesinde bir telefon, milyonlarca telefon arasından ayırt edilebilir. Yani telefonu kullanan kişilerin kim olduğu, hangi SIM kartını kullandığına dair bilgiler edinilebilir. Cihazın yabancı kişilerin eline geçmesini engellemek amacıyla IMEI blokesi yapılabilir. Bu nedenle IMEI numaralarının önemi büyüktür diyebiliriz. Yani akıllı cihazların güvenliğini sağlamak adına cihazlarda bulunan IMEI numaralarını bilmeli ve güvenli bir şekilde muhafaza etmelisiniz.

IMEI Numarası Nedir?

IMEI nedir baktığımızda standart bir IMEI numarası, 15 basamaklı bir dizinden oluşur. Kısaca telefonlarca bulunması gereken bir kimlik numarasıdır. IMEI ne demek İngilizce yazılımı ile ‘’International Mobile Equipment Identity’’ kelimelerinin kısaltmasından meydana gelir.

Standart bir IMEI numarası 14 haneli bir dizin ile diziyi doğrulamaya yönelik olarak ek bir haneden meydana gelir. Bunun dışında IMEISV olarak bilinen cihazlarda 16 haneli bir IMEI türü mevcuttur. Bu numaralar üretici tarafından belirlenir.

Özellikle yurt dışından getirilen telefonlar için araştırılan IMEI numaralarının önemi büyüktür. Çünkü IMEI numarası olmayan telefonlar, işlevsiz hale gelir. Hatta ikinci el telefon alanların IMEI numarasına dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü IMEI numaralarının farklı birinin eline geçmesi tehlikeli ve riskli bir durumdur. Bu sebeple IMEI numarasını önceden öğrenilmesi, sorgulanması önemli bir konudur. Aynı IMEI numarasına ait birden fazla cep telefonu tespit edildiğinde sistemsel anlamda tüm cep telefonları kullanılmaz hale gelebilir.

IMEI Numarası Ne İşe Yarar?

IMEI numarasının ne olduğuna ve açılımına baktıktan sonra burada en önemli detay IMEI ne işe yarar konusudur diyebiliriz. IMEI numaralarını özellikle tablet veya cep telefon gibi teknolojik aletlerin kimlik numarası olarak düşünülür bu sebeple çalıntı gibi durumlarda büyük bir önemi vardır. Örnek verecek olursak telefonunuza, ‘’Cihazınız 30 gün içerisinde kapatılacaktır.’’ uyarısı geldiyse, IMEI numaranız kopyalanmıştır. Cep telefonunuzu ister bir mağazadan alın isterseniz farklı bir yerden alın fark etmez, her türlü IMEI numaranızın kopyalanma durumu vardır. Bu tarz sorunlarda telefonunuzu aldığınız yere başvurabilir, bunun dışında Bilgi Teknolojileri Kurumu üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte IMEI numaralarının öneminin büyük olduğunu görebiliriz. Tüketicilerin gizliliğini ve güvenliğini sağlayarak korumak için geliştirilen çeşitli sistemlerle birlikte IMEI numarasının kopyalandığı cihazlar devre dışı bırakılabilir. Bunun için BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) ile iletişime geçilmesi gerekiyor.

IMEI Numarası Nerede Yazar?

IMEI nerede yazar ve nasıl bulunur bakarsak numarayı bulmanın birkaç farklı yolu vardır. Bunun için cep telefonunuzdan *#06# tuşlaması yapabilirsiniz. Böylece ekranınızda IMEI numarası görüntülenir. Eğer İOS veya Android cihazlarınız varsa IMEI numarasını, cihazın ayarlar kısmında bulabilirsiniz.

  • iPhone cihazlar için, ‘’Ayarlar’’, ‘’Genel’’ ve oradan ‘’Hakkında’’ kısmına girebilirsiniz. Burada aşağı tarafta IMEI numarası görüntülenir.
  • Android cihazlar için IMEI numarası nerede yazar baktığımızda ise ‘’Ayarlar’’, ‘’Telefon Hakkında’’ ve ‘’Durum’’ bölümüne giderek IMEI numarasına ulaşabilirsiniz.

IMEI numarasının temel amacı, her cihaza benzersiz tanımlama sağlamasıdır. Eğer cihaza erişimiz bulunmuyorsa telefon pilinin altında yine IMEI numarasını görebilirsiniz. Çeşitli cihaz, IMEI kodunu arka yüzünde taşır ancak bazı iPhone serilerinde IMEI kodları SIM çekmecesinde yer alır.

Genel olarak IMEI numaraları, telefonları tanımlayan önemli bir bilgidir. Bu sebeple mutlaka bir yere kaydetmenizde fayda vardır. Eğer şimdiye kadar yapmadıysanız mutlaka IMEI kodunu hemen güvenli bir yere not alın ve kimseyle paylaşmayın. Aynı zamanda bir cihaz satın alırken özellikle ikinci el cihazlarda kayıp veya çalıntı olup olmadığını basit sorgulamalarla öğrenebilirsiniz. Eğer bu koddan yeni haberiniz varsa en kısa sürede sorgulamanızı ve öğrenerek kaydetmeniz önerilir. Çünkü telefonunuzu kaybetme durumunda veya çalıntı durumlarında ilk adım IMEI numarası ile SIM kartı takibi yapmak olacaktır.

IMEI Numarası Çalınırsa Ne Yapılmalıdır?

Mobil telefonlara özel olan IMEI numaraları, özellikle kötü niyetli kişiler tarafından öngörülmesi zor durumlarda kötü niyetli girişimleri karşısında çalınma durumuyla karşı karşıya kalabiliyor. IMEI kodu olmayan telefonlarda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından belirli bir süre sonunda kapatılır. Aynı zamanda IMEI sorgulamaları ile telefonların çalıntı veya kaçak olduğunu söylemek mümkündür. Fakat bazı durumlarda IMEI numarasının çalınması söz konusu olabilir. IMEI numarası çalınırsa ne yapılmalıdır bakarsak IMEI sorgulama ile özellikle çalınma durumunda hukuki işlemlere daha hızlı başlarsınız. Ardından hukuki süreçle birlikte IMEI numaraları, mevcut olan tüm GSM operatörlerine gönderilmektedir. Böylece gerekli bilgiler alınır ve SIM kart takibi yapılabilir. Aynı zamanda IMEI numarası, yurtdışından gelen telefonların güvenilir şekilde kullanılmasına imkân verir.

Tüm bunların dışında IMEI numarası çalışırsa veya farklı bir kişinin eline geçerse kopyalanabilme riski vardır. Bu tarz durumlarda cep telefonunuzun markasının Türkiye merkez şubesi ile iletişime geçebilirsiniz. Burada sizlerden istenen birkaç şart olacaktır. Bunun ardından cep telefonunuzun numarası ile cep telefonunuzun IMEI numarası eşleştirilmektedir. Bu işlemlerle cep telefonunuz güvenle kullanılmaya devam edilebilir.

“Bu IMEI Numarasının Birden Fazla Aygıta Kopyalandığı Tespit Edilmiştir” Ne Anlama Gelir?

Bu uyarı, cihazınızın IMEI’sinin başka cihazlara legal olmayan yöntemlerle kopyalandığı anlamına gelir. Zentech Yetkili Servis olarak bu durumda cihaz tamiri için bazı yönlendirmeler yapıyoruz.

Müşterinin kopyalanma ile ilgili bir mesaj aldığı bu gibi durumlarda, mesajın kopyalanmış ancak eşleştirilmiş sürecine yönlendirmesini sağlıyoruz. Bunun için müşteriden cihaz faturasını talep ederek eşleştirme süreci için kayıt formunu doldurup süreci başlatıyoruz. Bu aşamanın sonunda cihaz https://www.turkiye.gov.tr/imei-msisdn-eslesme-sorgulama sayfasında ‘Kopyalanmış ancak Eşleştirilmiş imei olarak gözükür ve servis hizmeti alması mümkün hale gelir.

 

IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

IMEI sorgulama yapmadan öncesinde telefonunuzu yeni aldıysanız IMEI numarasını, mobil telefonların orijinal ambalajının üzerinde bulunan etiket üzerinde görebilirsiniz. Fakat orijinal kutusu bulunmuyorsa yine pratik bir şekilde IMEI sorgulama yapabilirsiniz. IMEI sorgulama işlemi nasıl yapılır baktığımızda en basit yol telefonun ayarlar kısmına ulaşmaktır. Telefonların ayarlar kısmından hem İOS hem de Android cihazların sorgulamasını yapabilirsiniz. Genellikle ‘’Telefon Hakkında’’ altında IMEI görüntülemeniz mümkündür.

Bunun dışında e-devlet üzerinden numarayı sorgulayabilirsiniz. IMEI sorgulama hizmeti, E-devlet üzerinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulur. Böylece telefonunuzun hangi şartlarda ithal edildiğini görebilirsiniz. Yine bu tarz bir sorgulama hizmetiyle telefonunuzun çalıntı olup olmadığı mümkündür.

Sonuç olarak telefonunuza IMEI numarasını kontrol edebilirsiniz. Telefon kayıt sorgulama sürecinde telefonunuzun IMEI numarasının kopya mı yoksa kaçak mı olduğunu öğrenebilirsiniz. Yani bu durumda oldukça önemli ve yapılması gereken bir işlemdir. Bunun dışında özetlemek gerekirse, IMEI kontrolü, özellikle telefon çalıntısı durumlarında önemlidir. Bunun nedeni, IMEI numarası ile kimler tarafından telefonunuzun kullanıldığını öğrenebilme şansı sağlar. Bunu öğrenmenin yanı sıra telefonunuzu bloke ederek çalan kişinin kullanımını engelleyebilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte telefonların IMEI numarasını öğrenmek, büyük bir önem taşımaktadır.

 

IMEI Kayıt Durumu Sorgulamasında Hangi Aygıtlar Servise Uygundur?

https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresi üzerinden sorgulama yapılarak aşağıdaki ölçütlere uygun cihazlara servis hizmeti verilebilir.

Kayıtlı aygıtlar

Yolcu tarafından kaydedilmiş aygıtlar (bir Türk vatandaşı tarafından ülkeye getirilip kaydedilmiş uluslararası aygıt)

IMEI numarası kopyalanmış aygıt (zorunlu koşul: IMEI numarası müşterinin GSM numarasıyla eşleşmelidir. Lütfen aşağıdaki kopyalanmış ancak eşleştirilmiş süreci bölümüne bakın).

Yenilenmiş aygıtlar

Kusursuz Servis Mağazası Deneyimi

Zentech, 8 şehirdeki 8 mağazasıyla sizlere en iyi yetkili servis deneyimini sunmak adına mağaza ağını genişleterek iPhone, Mac, iPad ve tüm Apple ürünlerine Apple yetkili servis hizmeti veriyor.
8 Şehir

Aynı Gün Onarım

Zentech, Apple Yetkili Servis standartlarında ekran ve pilinizi aynı gün Orijinal parça ile onarır.

Müşteri Deneyimi

Apple ürünlerine dair bilmek istediğiniz her şey, alanında uzman çalışanlar tarafından teknik servis mağazalarımızda yanıtlanır.
Translate »