Time Machine ile Mac Yedekleme

Mac yedeklemek için öncelikle Mac’iniz içerisinde bulunan tüm dosyaların birer yedeğini almalısınız. Aksi halde Mac yedekleme işlemi sırasında verileriniz kaybolursa telafisi mümkün olmayacaktır. 

Mac’iniz içerisinde bulunan; müzikler, e-mailler, belgeler, fotoğraflar, uygulamaların otomatik olarak yedeklenmesi için Mac tarafından sunulan bir özellik olan, Time Machine’i kullanabilirsiniz. Time Machine yerleşik yedekleme özelliği sayesinde manuel bir müdahaleye gerek duymaksızın Mac yedekleme işlemini yapabilmektedir.

Time Machine Yedeklemesi Oluşturma

Time Machine yedeklemesi oluşturmak ve otomatik olarak Mac yedeklemesi yapabilmek için yapmanız gereken işlemleri Zentech Apple Yetkili Servisi olarak sizlere aşağıda açıkladık. Buna göre izlemeniz gereken yollar şu şekildedir:

  • Mac’inize, USB ya da Thunderbolt sürücü benzeri bir harici depolama cihazı bağlantısını sağlayın. Daha sonra Time Machine ile beraber kullanabileceğiniz yedekleme disklerinin entegrasyonunu sağlayın. Bu konuda detaylı bilgi için tıklayın.
  • Menü bölümünde bulunan “Time Machine Menüsü”nden “Time Machine Tercihleri”ne giriş yapın. Eğer isterseniz alternatif olarak Apple menüsü  > Sistem Tercihleri > Time Machine yolunu da kullanabilirsiniz.
  • Bu ekranda karşınıza “Yedekleme Diskini Seç” bildirimi çıkacaktır. Bu bildirime dokunun.
  • Daha sonrasında diskinizin ismini seçin ve “Diski Kullan” ifadesine dokunun. Bu aşamadan sonra yapacağınız herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Zira Time Machine, otomatik bir şekilde ve hemen Mac yedekleme işlemine başlayacaktır.

Yukarıdaki adımlar sonucunda Time Machine, periyodik olarak otomatik yedekleme yapacaktır. Ancak yedekleme işlemine doğrudan müdahil olmak ve manuel yedekleme yapmak isterseniz Time Machine menüsünü açmalı ve daha sonra “Şimdi Yedekle” ifadesini seçmelisiniz. Bu sayede Time Machine’ni devre dışı bırakarak manuel yedekleme yapabilirsiniz.

Mac yedeklemesini kontrol etmek için ya da otomatik yedeklemeyi pass geçmek için de Time Machine menüsünü kullanabilirsiniz. Yedekleme sırasında menüyü açacak olursanız, yedekleme işleminin hangi seviyede tamamlandığını gösterecektir. Yedekleme yapılmazken açacak olursanız da son yedeklemeye dair tarih ve saat bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Mac Yedeklemesi Hakkında Daha Fazla Bilgi

  • Time Machine’in otomatik yedekleme periyotları; 24 saatlik yedeklemeler, son bir aya ait yedeklemeler ve daha önceki aylara ait haftalık yedeklemeler şeklindedir. Periyodik yedeklemeler siz durdurana kadar tabiri yerindeyse sonsuza kadar devam eder. Yedekleme diskinizin dolması halinde ise en eski yedek silinir ve işlem kaldığı yerden devam eder. 
  • Time Machine tarafından yapılan otomatik yedekleme, yalnızca bir önceki yedeklemeye göre değişen dosya ve klasörler için yapılır. Diğer bir anlatımla her seferinde Mac’inizin tümü için bir yedekleme söz konusu değildir. Bu sayede ilk Mac yedekleme sonrasındaki yedeklemelerin süresi daha kısa olacaktır. 
  • İsterseniz bazı dosyaların yedeklenmesini devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler: “Time Machine Tercihleri”ne giriş yapmak, “Seçenekler” bölümünü seçmek ve karşınıza çıkan (+) düğmesine dokunarak yedekleme dışında bırakmak istediğiniz dosyayı seçmek olacaktır.
  • USB ya da Thunderbolt benzeri bir harici sabit sürücünün yedekleme dışında tutulmasını istiyorsanız, yukarıda belirttiğimiz yolu takip ederek (–) düğmesine dokunmalısınız. Sonrasında istediğiniz sürücüyü seçerek yedekleme dışında tutabilirsiniz.
  • Birden fazla diske Mac yedekleme yapıyorsanız, klavyede bulunan “Option” tuşuna basılı tutarak “Time Machine Menü”sünden “Diğer Yedekleme Disklerine Göz At” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Kusursuz Servis Mağazası Deneyimi

Zentech, 8 şehirdeki 8 mağazasıyla sizlere en iyi yetkili servis deneyimini sunmak adına mağaza ağını genişleterek iPhone, Mac, iPad ve tüm Apple ürünlerine Apple yetkili servis hizmeti veriyor.
8 Şehir

Aynı Gün Onarım

Zentech, Apple Yetkili Servis standartlarında ekran ve pilinizi aynı gün Orijinal parça ile onarır.

Müşteri Deneyimi

Apple ürünlerine dair bilmek istediğiniz her şey, alanında uzman çalışanlar tarafından teknik servis mağazalarımızda yanıtlanır.
Translate »