Mac’te Siri’yi Kullanmak

Mac’te Siri’yi kullanmak, günlük rutinde basit işleri yapmak için hayat kurtarıcı olabilmektedir. Özellikle bir uygulamayı hızlıca açmak, takvim oluşturmak ya da mailleri kontrol etmek bu basit eylemlerden yalnızca birkaçıdır. Zentech Apple Yetkili Servisi olarak bu yazımızda sizlere Mac’te Siri’yi kullanmak için izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiz.

Mac’te Siri’yi Açmak İçin Yapmanız Gerekenler

Mac’te Siri’yi kullanmak için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

 • Mac’inizin ana ekranında bulunan Elma Menüsüne giriş yapın.
 • Elma menüsü içerisinde bulunan “Sistem Tercihleri”ni tıklayın ve daha sonra Siri’yi seçin.
 • Bu işlemlerden sonra henüz seçilmemişse “Siri’ye Sor” ifadesini seçerek Siri’ye tıklayın. Eğer ekranda bulunan onaylama bölümünü seçmeden Siri’yi kullanmaya çalışırsanız, Mac’iniz sizden Siri’yi açmanızı isteyecektir. Aynı zamanda unutmamanız gereken bir diğer husus ise tüm bu işlemleri gerçekleştirirken Mac’inizin internete bağlı olması gerekmektedir.
 • Ses Kayıtlarını Paylaş: Mac’te Siri’yi kullanmak, birtakım protokollere izin vermenizi gerektirmektedir. Bunlardan birisi de ses kayıtlarının paylaşılmasıdır. Mac’inize bu izni verdikten sonra sesinizin bir bölümü Apple tarafından saklanacaktır.
 • Ses kayıtlarınızı paylaştıktan sonra fikriniz değişir ya da herhangi bir nedenle seskayıtarınızın paylaşılmasını durdurmak isterseniz “Güvenlik ve Gizlilik” bölümüne giriş yapmalısınız. Bu bölümde karşınıza çıkan; Analiz ve İyileştirmeler > Siri’yi ve Dikte’yi İyileştir yolunu takip etmeli ve onay kutusundaki seçimi kaldırmalısınız. Bu sayede Mac’te Siri’yi kullanmak siz yeniden aktif edene kadar askıya alınacaktır.

Mac’te Siri’yi Etkinleştirmek

Mac’te Siri’yi kullanmak ve etkinleştirmek için birtakım yolları takip etmeniz gereklidir. Ancak bundan önce Mac’inizin internete bağlı olduğuna emin olun.

 • İşlev tuşları arasında bulunan ve simgesi mikrofon olan tuşa basılı tutun. Eğer tuşlar arasında bulunmuyorsa, Siri tercihlerinde belirtilen biçimde klavye kısayolunu kullanın.
 • Menü çubuğunda bulunan Siri simgesine tıklayın. Eğer menü çubuğunuzda Siri kısayolu bulunmuyorsa, Menü çubuğu tercihlerini kullanarak kolayca ekleyebilirsiniz.
 • Mac’inizde Touch Bar bulunuyorsa Touch Bar üzerindeki Siri’ye tıklayın.
 • Bu işlemleri tamamladıktan sonra Mac’inize, “Hey Siri!” diye seslenin. Yine unutmadan belirtmek gerekir ki bu komutta bulunabilmek için Mac’inizin, ekranınız ya da kulaklığınız tarafından desteklenmesi gerekmektedir. Bu sebeple donanımsal olarak da kontrollerinizi yapmalısınız.
 • Bu adımları tamamladıktan sonra sorunsuz bir şekilde Mac’inizde Siri’yi kullanabilirsiniz.

Mac’te Siri’yi Kapatmak

Mac’te Siri’yi kapatmak için izlemeniz gereken yol şu şekildedir:

 • Mac’inizin ana ekranında bulunan Elma menüsüne giriş yapın.
 • Daha sonrasında “Sistem Tercihleri” bölümüne tıklayarak Siri simgesini seçin.
 • “Siri’ye Sor” onay kutusunu deaktif edin.

Kusursuz Servis Mağazası Deneyimi

Zentech, 8 şehirdeki 8 mağazasıyla sizlere en iyi yetkili servis deneyimini sunmak adına mağaza ağını genişleterek iPhone, Mac, iPad ve tüm Apple ürünlerine Apple yetkili servis hizmeti veriyor.
8 Şehir

Aynı Gün Onarım

Zentech, Apple Yetkili Servis standartlarında ekran ve pilinizi aynı gün Orijinal parça ile onarır.

Müşteri Deneyimi

Apple ürünlerine dair bilmek istediğiniz her şey, alanında uzman çalışanlar tarafından teknik servis mağazalarımızda yanıtlanır.
Translate »