MacBook Şarj Olmuyor !

MacBookların pil ömrü, kullanım biçimi ve periyotlarına bağlı olarak uzayıp kısalmaktadır. Bazı hallerde sürekli açık kalması, bataryasının zorlanması ve çeşitli nedenlerden dolayı birçok kullanıcı “MacBook şarj olmuyor.” sitemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Ancak Zentech Apple Yetkili Servisi olarak sizlere, MacBook’unuzun bataryasından en iyi şekilde yararlanmanız için birkaç öneride bulunacağız.

MacBook Pil Tercihlerini Kontrol Etme

MacBook’unuzun “Sistem Tercihleri” bölümünde, bilgisayarınızın bataryasının ömrünü iyileştirmeye yardımcı olabilecek birtakım ayarlar bulunmaktadır. Bu ayarlara ulaşmak için; Apple menüsü  > “Sistem Tercihleri” > “Pil’i veya Enerji Tasarrufu” düğmesine tıklayarak karşınıza çıkan kenar çubuğundan “Pil”i seçin. 

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra “MacBook şarj olmuyor.” şeklindeki probleminizin yarısı tamamlanmış olacaktır. “Pil”i seçtikten sonra karşınıza çıkan ekrandan, Macbook maksimum pil ömrünü elde etmek için izlemeniz gereken yol şu şekildedir:

  • “Pille çalışırken ekranı hafif soluklaştır.” seçeneğini aktif edin. Bu ayar Mac’inizi güç kaynağından (Şarjdan) çıkarttığınız anda ekran parlaklığını %25 oranında kısarak enerji tasarrufu elde etmenizi sağlar.
  • Daha sonrasında “Pille çalışırken Power Nap’i etkinleştir.” seçeneğini kapatarak MacBook’unuzun uyku modu sırasında iCloud güncellemelerini kontrol etmesini engeller. Bu sayede MacBook şarj olmama problemlerinden birisi daha ortadan kalkmış olacaktır.
  • “Pil” bölümü içerisinde bulunan bir diğer ayar,   “Otomatik grafik değişimi”ni seçerek özellikle birden fazla grafik işlemciye sahip olan MacBook Pro cihazların pil ömrünü uzatmak için otomatik bir şekilde işlemcileri arasında swap yapmasına olanak tanımaktadır.
  • MacBook şarj olmuyor sorununa yönelik olarak son ayar içinDüşük güç modu”nu aktifleştirmelisiniz. Bu sayede enerji kullanımı azalacak, paralelinde MacBook pil ömrü uzayacaktır.

MacBook Ekran Parlaklığını Ayarlama

MacBook ekran parlaklığını ayarlamak, gerek göz sağlığı gerekse Macbook’unuzun pil sağlığı açısından önem arz etmektedir. Saptanmış ayar, pil dayanıklılığını koruma adına ekran parlaklığının otomatik olarak ayarlanması anlamına gelmektedir. Şayet otomatik parlaklık özelliğini kapattıysanız ve MacBook şarj olmuyor diyorsanız bu özelliği açmanız gerekmektedir. Aynı zamanda ekran parlaklığını manuel olarak değiştirmek sizi zorlayacaksa, şu yolları takip ederek MacBook otomatik parlaklık ayarlarını aktif edebilirsiniz:

  • Apple menüsü  > Sistem Tercihleri > Ekranlar > “Parlaklığı otomatik olarak ayarla” seçeneğini aktifleştirin. Bu sayede MacBook otomatik parlaklık ayarlanmış olacaktır.

MacBook Pil Sağlığını Kontrol Etme

MacBook pil sağlığını kontrol etmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  •  macOS Big Sur ve üst sürümler için; Apple menüsü  > Sistem Tercihleri > Pil seçeneğini seçin. Daha sonra kenar çubuğunda bulunan “Pil”i seçerek karşınıza çıkan ekrandan “Pil Sağlığı”na tıklayın.
  • macOS Catalina ve daha önceki sürümler için; klavyede bulunan Option tuşuna basılı tutun. “Pil Durum Menüsü”nü görüntülemek için ise menü çubuğunda bulunan pil simgesine tıklayın.

Bu işlemleri yaptığınız zaman şu şekildeki durum göstergelerinden birisi ile karşılaşırsınız:

  • Normal: MacBook’unuzun pili normal şekilde çalışıyor.
  • Servis Öneriliyor: MacBook’unuzun pilinin dayanıklılığı, fabrika çıkış haline göre daha az ya da normal performansını göstermiyor. Bu bildirim sonrasında Mac’inizi kullanmaya devam edebilirsiniz ancak ileride oluşmasını istemediğiniz sorunlar için en kısa sürece uzman bir Apple Yetkili Servise başvurmalısınız. 

Kusursuz Servis Mağazası Deneyimi

Zentech, 8 şehirdeki 8 mağazasıyla sizlere en iyi yetkili servis deneyimini sunmak adına mağaza ağını genişleterek iPhone, Mac, iPad ve tüm Apple ürünlerine Apple yetkili servis hizmeti veriyor.
8 Şehir

Aynı Gün Onarım

Zentech, Apple Yetkili Servis standartlarında ekran ve pilinizi aynı gün Orijinal parça ile onarır.

Müşteri Deneyimi

Apple ürünlerine dair bilmek istediğiniz her şey, alanında uzman çalışanlar tarafından teknik servis mağazalarımızda yanıtlanır.
Translate »