Yeni Bir iPhone Alırken Kontrol Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

iPhone fiyatlarının gün geçtikçe artması kullanıcıların 2. el iPhone’a olan talebini artırmıştır. Ancak iPhone’nunuzun temiz ve hasarsız görünmesi yanıltıcı olabilmektedir. iPhone alırken kontrol edilmesi gerekenler arasında en önemli husus, alınmak istenen cihazın genel kontrolünün yapılmasıdır. Bu kontrol esnasında iPhone’nun kasasında darbe ve şişlikler olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Devamında cihazın ekran ve düğmelerinde özellikle şarj girişinde bir problem olup olmadığı, Touch ID sensörünün çalışıyor olması ve kamera ile ses özellikleri kontrol edilmelidir.

2. el iPhone alırken kontrol edilmesi gerekenlerin arasında genel bir kontrolün haricinde birçok önemli detay bulunmaktadır. Bu detaylara hakim olmadan veya dikkat etmeden iPhone satın almak, birtakım kötü sonuçları da beraberinde getirmektedir. Bu sebeple Zentech İPhone Yetkili Servisi olarak yeni bir iPhone alırken kontrol edilmesi gerekenleri sizin için araştırdık ve detaylı bir şekilde açıkladık.       

Garanti Durumu Kontrolü

Yeni bir iPhone alırken kontrol edilmesi gerekenler arasında ilk şey, cihazın garantisinin devam edip etmediğidir. iPhone’lar 2 yıllık garanti süresine tabidir. Bu süreyi fatura üzerinde yazan tarihe göre hesaplanabildiği gibi faturanın bulunmadığı durumlarda Apple garanti sorgulaması yapmanız mümkün.

IMEI Kontrolü

Yeni bir iPhone alırken kontrol etmeniz gereken bir diğer husus ise IMEI numarasının mutlaka kontrol edilmesidir. iPhone’nun üzerinde yazan, faturada yazan, yazılımında görünen ve kutu üzerinde yazan tüm IMEI numaralarının aynı olduğundan emin olunması gerekir. Aksi halde sahte cihaz satın alma ihtimaliniz vardır. IMEI numarasına ulaşabileceğiniz yerler ise şu şekildedir;

  • Cihaz yazılımında görünen IMEI kodu: IPhone arama ekranına “*#06#” yazarak 15 haneli IMEI koduna ulaşabilirsiniz.
  • iPhone’nun üzerinde yazan IMEI kodu: IMEI kodu bazı iPhone cihazlarda SIM yuvasında ya da cihazın arkasında yazabilmektedir.
  • Faturada yazan IMEI kodu: Her iPhone cihazın faturasında IMEI yazması yasal zorunluluktur. Cihazın faturası duruyor ise bu kodu diğer kodlarla karşılaştırınız.
  • Kutu üzerindeki IMEI kodu: 2. el iPhone cihazı orijinal kutusuyla satın almışsanız barkod kısmından kodu öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda IMEI numarasını E-Devlet sistemi üzerinden sorgulatarak satın alacağınız iPhone’nun çalıntı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. E-Devlet IMEI sorgu işlemi için buraya tıklayın.

Cihaz Kayıt Durumu Kontrolü

Yurt dışından alınan iPhone’ların ülkemizde kullanılabilmesi için IMEI numarasının BTK tarafından kaydedilmiş olması gerekmektedir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kısaltılmış adıyla BTK, telekomünikasyon sektörünün faaliyetlerini denetleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı bağımsız bir kuruluştur. Almış olduğunuz cihazın kayıt durumunu BTK’nin web sitesinden kontrol edebilirsiniz. Cihazın kayıt durumunu kontrol ederken cihazın marka ve model bilgisini de görebilirsiniz. Alacağınız iPhone ile bu marka ve modelin aynı olması gerekmektedir. Aksi takdirde iPhone cihazın IMEI numarasının değiştirildiği anlamına gelir.

ICloud Kontrolü

2.el iPhone alırken kontrol edilmesi gerekenlerden bir diğeri de iPhone’nun bir iCloud hesabına bağlı olup olmadığıdır. iPhone’nunuzun ayarlar uygulamasına girdiğinizde en yukarıda “Apple Kimliği” bölümü bulunur. Buraya tıklayıp iCloud yazan yere girdiğiniz takdirde “iPhone’umu Bul” kısmı açık ise cihazı aldığınız kişiden kapatmasını istemelisiniz. Bu adım cihazı sıfırlayabilmeniz için önemlidir.

Pil Sağlığı Durumu Kontrolü

2. el iPhone alırken kontrol edilmesi gerekenlerden sonuncusu ise iPhone pil sağlığı durumudur. Cihazın “Ayarlar” uygulamasından pil sağlığı durumunu öğrenebilirsiniz. Pil sağlığı bilgisi iPhone cihazınızın bataryasının maksimum kapasiteyi destekleyip desteklemediğini öğrenmeniz için önemlidir. Burada yazan değer %70’in altında ise Zentech iPhone Yetkili Servisi olarak pil sağlığının yeterli olmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca bu kısımdan bataryanın servis durumu bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

iPhone Alırken Kontrol Edilmesi Gerekenler Hakkında Sık Sorulan Sorular

iPhone fiyatlarının artması sebebiyle telefona ihtiyacı olanlar ve telefonunun modelini yükseltmek isteyenler daha uygun olması sebebiyle 2. el iPhone tercih etmektedir. Zentech iPhone Yetkili Servisi olarak sizler için 2. el iPhone alırken kontrol edilmesi gerekenler hakkında en çok sorulan sorulara yanıt verdik.

Bakmanız gereken ilk şey cihazınızın IMEI kaydıdır. Bu kayıt numarasını E-Devlet üzerinden sorgulatarak iPhone cihazın kaçak ya da çalıntı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Alacak olduğunuz cihazın kasasında darbe ve şişlik olmamasına dikkat edin. Pil sağlığını kontrol edin. Kamera, hoparlör, mikrofon, Touch ID sensörünü test edin. Cihazın şarj olup olmadığına bakın. IMEI kontrolünü yapın. Garanti durumunu mutlaka sorgulayın.

Kusursuz Servis Mağazası Deneyimi

Zentech, 8 şehirdeki 8 mağazasıyla sizlere en iyi yetkili servis deneyimini sunmak adına mağaza ağını genişleterek iPhone, Mac, iPad ve tüm Apple ürünlerine Apple yetkili servis hizmeti veriyor.
8 Şehir

Aynı Gün Onarım

Zentech, Apple Yetkili Servis standartlarında ekran ve pilinizi aynı gün Orijinal parça ile onarır.

Müşteri Deneyimi

Apple ürünlerine dair bilmek istediğiniz her şey, alanında uzman çalışanlar tarafından teknik servis mağazalarımızda yanıtlanır.
Translate »