iPad Çoklu Görev Özelliğini Kullanmak

iPadOS’unuzda aynı anda farklı uygulamalar açmak mümkündür. Bunun için çoklu görev özelliğini aktif edebilirsiniz. Bu işlemi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, Zentech Apple Yetkili Servisi olarak sizler için hazırladığımız aşağıdaki yazımızı okuyabilir ve iPadOS’un çoklu görev özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Çoklu görev türleri

iPadOS’un çoklu görev özelliği, bu özelliği destekleyen uygulamalarda kullanılabilmketedir. Bazı uygulamalar, maalesef bu kapsam dışında tutulmaktadır. Çoklu görevi destekleyen uygulamaların kullanımı ise farklı şekillerde olabilmektedir. Bunlara değinecek olursak:

  • Split View: Bu yolla aynı anda farklı uygulamalar açtığınız takdirde, uygulamalar ekranda yan yana görünmektedir. Ekranı eski haline getirmek için yapmanız gereken işlem ise iki uygulamanın arasında bulunan sürgüyü aşağıya doğru kaydırmaktıdır. Bu sayede iPadOS’ununuzu eskisi gibi kullanabilirsiniz.
  • Slide Over: Slide Over ile birden fazla uygulama çalıştırdığınızda, sonradan açılan uygulama ekranın herhangi bir yerinde küçük bir icon gibi bulunmaktadır. Bu yolla, uygulamayı istediğiniz yere sürükleyerek kullanabilirsiniz.
  • Orta Pencere: Orta Pencere daha çok e-posta ya da not defteri kullanan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ekranın ortasına yeni bir pencere açarak maillerinizi kolayca kontrol edebilirsiniz.

Aynı anda birden çok görev gerçekleştirmeye başlama

Çoklu görev özelliğinin kullanıcıyla buluştuğu, “Çoklu Görev Menüsü”nde bulunan,Dock ya da Spotlight’ı kullanarak aynı zaman dilimi içerisinde birden farklı görev gerçekleştirebilirsiniz. Çoklu görev menüsünü nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız şu adımları takip etmelisiniz:

  • Uygulamaya giriş yapın.
  • Ekranın üst kısmında bulunan “Çoklu Görev” düğmesine tıklayın.
  • Bu kısımda karşınıza çıkan Split View ya da Slide Over düğmesinden birisine dokunun. Bu işlemlerden sonra aktif olan uygulama ekranın kenarına kayacaktır.
  • Ana ekranınıza geri dönerek açmak istediğinizi ikinci uygulamaya dokunun. Eğer Split View’u seçtiyseniz, ilk uygulama ve sonradan açtığınız uygulama yan yana görünecektir. Fakat Slide Over’ı seçtiyseniz sonradan açtığınız uygulama bölünmüş olarak değil de ayrı bir uygulama olarak açılacaktır. Ancak icon boyutuna getirerek kullanabilirsiniz.

Birden fazla iPad uygulamasını açmak için Uygulama Arşivi’ni kullanma

Yukarıda açıkladığımız yöntem haricinde iPadOS’unuzda aynı anda farklı uygulamalar açmak için “Uygulama Arşivi” özelliğini de kullanmanız mümkündür. Bunun için yapmanız gerekenler ise şu şekildedir:

  • Dock’un sağ tarafında bulunan “Uygulama Arşivi” simgesine tıklayın.
  • Bu ekranda karşınıza çıkan büyük uygulama arşivi simgesine basılı tutarak Split View’un ya da Slide Over’ın üzerine getirin. Daha sonrasında diğer uygulamalarınızı kategorilerine göre seçmek için küçük uygulama simgesine dokunun. Aynı zamanda bütün uygulamalarınızı görüntülemek için “Uygulama Arşivi”nin arama butonunu kullanabilirsiniz.

Kusursuz Servis Mağazası Deneyimi

Zentech, 8 şehirdeki 8 mağazasıyla sizlere en iyi yetkili servis deneyimini sunmak adına mağaza ağını genişleterek iPhone, Mac, iPad ve tüm Apple ürünlerine Apple yetkili servis hizmeti veriyor.
8 Şehir

Aynı Gün Onarım

Zentech, Apple Yetkili Servis standartlarında ekran ve pilinizi aynı gün Orijinal parça ile onarır.

Müşteri Deneyimi

Apple ürünlerine dair bilmek istediğiniz her şey, alanında uzman çalışanlar tarafından teknik servis mağazalarımızda yanıtlanır.
Translate »