Siri Nedir? Nasıl Kullanılır?

Siri

Siri, İOS’ta sanal yardımcı olarak isimlendireceğimiz gelişmiş yapay zekalardan birisidir. iPhone cihazlarında yer alır ve tüm cihaz işlevlerini sesli komutlarla yerine getirmeyi sağlar. Üstelik Siri ile yapılabilecek şeylerin sınırı yoktur. Yani günümüzün en iyi yapay zekalarından birisi olarak tüm iPhone cihazlarında kullanıcılarına yardımcı olur. Kısaca Siri ne demek? Sorusunu özetlemek gerekirse, Siri, Apple’ın İOS işletim sistemi için tasarladığı kişisel ve dijital asistandır. Tüm İOS kullanıcıları, cihazlarında Siri’yi kullanabilir.

Siri Nedir?

Siri, cihazlarda yer alan birçok işlevi bir araya getirerek birçok işlemi gerçekleştiriyor. Yani her türlü işlemi, cihazı elinize almadan bile gerçekleştirebilir. Kısaca Siri nedir? sorusuna cevap vermek istersek, Apple tarafından geliştirilen, iPhone ve iPad cihazlarında kullanılabilen sesli asistandır. Cihazlarla kullanıcılar arasında iletişim sağlamanın etkili bir yoludur. Aynı zamanda Siri, sadece mevcut olan iPhone kullanıcılarını mutlu etmekle kalmıyor, yeni iPhone kullanıcılarını heyecanlandıracak şekilde gelişmeye devam ediyor. Siri’nin çalışmasını anlayabilmek için öncelikle ne işe yaradığını çok iyi bir şekilde anlamak gerekir.

Siri Ne İşe Yarar?

Siri, Apple cihazlarıyla beraber gelen akıllı dijital kişisel asistandır. Siri’nin işlevselliği ise genel olarak soruları yanıtlama, çözüm önerme, kullanıcı isteklerini gerçekleştirmektir. Yani Siri aslında günlük aktivitelere yardımcı olan sanal asistandır. Bunun dışında kullanıcıların daha verimli cihaz kullanmalarını desteklemek için son birkaç senede kendini inanılmaz derecede geliştirmiştir. Bu sebeple cihazlarla alakalı birçok işlevi sesli bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun dışında Siri’nin en güzel yanı Türkçe söylenenleri anlaması ve Türkçe konuşabilmesidir. Sadece cihazla alakalı işlevleri yerine getirmekle kalmıyor, arada şakalar espriler yapabiliyor, fıkra anlatabiliyor, şarkı önerisi yapabiliyor.

Siri Nasıl Kullanılır?

Siri nasıl kullanılır? Sorusuna cevap vermek gerekirse sadece basit birkaç adımda kullanabilirsiniz. Siri’yi aktif etmek için cihazınıza ‘’Hey Siri’’ diye seslenmeniz yeterli olacaktır. Ancak bunu yapmadan öncesinde cihazın ayarlar kısmından sesinizi tanıtmanız gerekir. Bazı iPhone modellerinde yan düğmeye basılı tutarak Siri aktif edilir. Yani cihaza göre Siri’yi aktifleştirme yöntemi değişebiliyor. Akıllı asistanınızı aktif ettikten sonrasında soru sorabilir, merak ettiğiniz bir konu hakkında araştırma yapmasını isteyebilir, mesajlarınızı okutabilir, sesli mesajınızı yazılı mesaja çevirip göndermesini sağlayabilirsiniz. Ancak tüm bunlar için bir internet bağlantınızın olması gerektiğiniz belirtmek gerekiyor.

Siri Neler Yapabilir?

Siri, her geçen gün kendisini geliştirmeye devam ederek yapay zekâ teknolojileri sayesinde yapabileceği şeylerin sınırını ortadan kaldırmayı başarmış durumdadır. Özellikle akıllı telefon pazarında çığır açan bir sesli asistan olarak emin adımlarla ilerliyor. Bu sebeple Siri ile yapılabilecek şeyleri birkaç cümleyle sınırlamak yanlış olabilir. 

Siri’nin yetenekleri sayesinde iPhone kullanımı her geçen gün daha kolay hale geliyor ve iPhone cihazları ile yapılabilecek işlerin sınırı ortadan kalkıyor. Genel olarak Siri ile yapılabilecek şeyler oldukça fazladır. Bunlardan birkaçı:

 • Yapmanız gereken önemli aramaları hatırlatabilirsiniz.
 • Arama yapabilir, mesaj atabilirsiniz.
 • Gelen mesajları okuyabilirsiniz.
 • Cümlelerinizi tamamlayabilirsiniz.
 • Alarm kurabilirsiniz.
 • İstediğiniz müziği çalmaya başlayabilirsiniz.
 • Para birimlerini çevirebilirsiniz.
 • Yapmanız gereken işleri hatırlatabilirsiniz.
 • FaceTime araması başlatabilirsiniz.
 • Trafik yoğunluğu hakkında bilgi verebilirsiniz.
 • Randevularınızı gösterebilirsiniz.
 • Matematik işlemi yapabilirsiniz.
 • Airpods’unuzu bulabilirsiniz.

Genel olarak Apple tarafından devamlı olarak geliştirilen Siri, gün içerisinde manuel olarak yaptığınız birçok işlemi kolayca gerçekleştirebiliyor. Siri, tüm kullanıcıların hayatını önemli ölçüde kolaylaştırıyor ve kullanıcılar iPhone üzerinden bir işlemi uygulamak için cihazda gezinmesine gerek kalmıyor. Tek yapılması gereken tüm bu komutların sesli bir şekilde dile getirilmesidir.

Siri Neden Cevap Vermiyor?

Siri’nin cevap vermemesini iki farklı nedene bağlayabiliriz.

 • Sesinizi tanımıyor olabilir.
 • Etkinleştirilmemiş olabilir.

Eğer Siri, söylediğiniz şeyleri anlamazsa size karşılık vermez. Bunun dışında cihazınızda aktif değilse cihazınızın ayarlar kısmına giderek ‘’Arama’’ butonuna dokunun. ‘’Hey Siri’’ veya ‘’Siri’’ ifadesini dinle özelliğini kapatarak tekrardan aktif edin. ’’Hey Siri’’ veya ‘’Siri’’yi ayarlama ekranı göründüğü zaman ‘’Sürdür’’e dokunun. Tüm bu işlemlerle birlikte Siri’niz aktif olacaktır. Bunun dışında ana ekran düğmesi, yan düğmesine bastığınızda ve Siri’niz aktif olmadığı zaman Apple Destek’e ulaşabilirsiniz.  

Siri Bilinmeyen Özellikleri ve Komutları

Siri, Apple’ın yapay zekâ asistanıdır ve birçok İOS cihazında çalışır. iPad, iPhone, iPod touch, Mac, Apple Watch ve HomePod’lardan etkileşim kurulabilir. Neredeyse tüm dillerde hizmet verebilir ancak en iyi şekilde Fransızca, İngilizce, Almanca, İtalyanca ve Japonca dilinde çalışır. Siri ile yapılabilecek birçok şey vardır, bunlardan bazıları:

 • ‘’Mesajlarımı oku’’ diyerek mesajlarınızın sesli bir şekilde okunmasını sağlayabilirsiniz.
 • ‘’Fotoğrafımı çek’’ dediğinizde cihazınızı konumlandırın. Siri’nin otomatik olarak fotoğraf çekmesini sağlayabilirsiniz.
 • iPhone kapandığı zaman tekrar başlatabilmek için manuel şekilde açmanız gerekir. Ancak, ‘’Hey Siri, iPhone’um yeniden başlat!’’ dediğiniz zaman cihazınız kendiliğinden açılır.
 • Şifrenizi unuttuğunuzda parolanızı öğrenebilirsiniz. Örnek olarak, ‘’Hey Siri, Instagram şifrem ne?’’ diye sorduğunuz zaman parolanızı size söyleyecektir.
 • Eğer Apple CarPlay kullanıyorsanız aracınızı park ettiğiniz yeri hatırlayabilirsiniz. Çünkü CarPlay arabayı park ettiğiniz yeri iPhone cihazınıza otomatik olarak kayıt eder. Bu aşamada tek gereken arabanızın yerini sormaktır.
 • Kayıp edilmiş iPhone ve iPad cihazlarınıza ulaşmak için Siri’yi kullanabilirsiniz. Bir cihaz bulduysanız Siri’ye sahibin kim olduğunu sorabilirsiniz.
 • Hatırlamanız gereken işler için, konum açmak için, Apple cihazların ayarlarını yapmak için Siri’yi kullanabilirsiniz.

Tüm bunlar Siri’nin yapabileceği işlerden sadece bir kısmıdır. Yani Siri ile yapılabilecek şeyler oldukça fazladır.

Siri Kaç Yaşında?

Siri ilk olarak İOS 5 sürümünden beri İOS işletim sistemlerine entegre bir parçadır. iPhone 4S ile birlikte ilk olarak 14 Ekim 2011 tarihinde tanıtıldı. İlk olarak Siri desteği İOS 6’dan itibaren sağlandı. Üstelik sadece cihazlarla sınırlı kalan bir yapay zekâ değildir. CarPlay kullanan bazı araçlarda da kullanıma sunulmuştur. Siri’nin yaşı ise 2023 senesinin tamamlanmasıyla 12 olacak diyebiliriz. 

Sonuç olarak özetmek gerekirse, Siri, bilgisayar, televizyon, saat, telefon ve hatta hoparlöre bağlanabilen bir sanal asistandır. En avantajlı yönü ise Türkçe dilini anlama, cevap verebilme konusunda mükemmel olmasıdır. Böylece rakipleriyle kıyaslanamaz diyebiliriz. Aynı zamanda İOS 17 ile kullanıcılarına daha fazla yaklaşan Siri, birçok kullanıcının gözünde en iyi kişisel asistan konumunda yer almayı başarmıştır.

Kusursuz Servis Mağazası Deneyimi

Zentech, 8 şehirdeki 8 mağazasıyla sizlere en iyi yetkili servis deneyimini sunmak adına mağaza ağını genişleterek iPhone, Mac, iPad ve tüm Apple ürünlerine Apple yetkili servis hizmeti veriyor.
8 Şehir

Aynı Gün Onarım

Zentech, Apple Yetkili Servis standartlarında ekran ve pilinizi aynı gün Orijinal parça ile onarır.

Müşteri Deneyimi

Apple ürünlerine dair bilmek istediğiniz her şey, alanında uzman çalışanlar tarafından teknik servis mağazalarımızda yanıtlanır.
Translate »