Lens Koruyucu Kameraya Zarar Verir mi?

Teknolojik cihazların genelinde görüldüğü gibi kameraya sahip cihazların lensine dikkat etmek gerekiyor. Bunun sebebi, cihazların zaman içerisinde toz ve kir biriktirmesidir. Aynı zamanda buharlaşma olabilir. Bu tarz olumsuz ve çevresel faktörlerde kameranın çekim kalitesini düşüyor. Telefon lens koruyucuları, cihazların kameralarını çevresel etkenlerden korumak için kullanılır. Kaliteli malzemeden yapılan kamera lens koruyucusu kameranın çizilmeden uzun süre kullanılabilir olmasını sağlar. Bununla birlikte bazı kalitesiz lens koruyucu ürünler, kameraya zarar verebilir.

Genel olarak her ne kadar popüler markalar, kameraları için kaliteli cam tercih etseler de bu camların ömrü uzun olmaz. Aynı zamanda kazalar sonucu zarar görebilir. Bu ise kameraya yansır ve görüntü kalitesi düşer. Telefonun düşmesi sebebiyle oluşan zararın önüne geçmek için lens koruyucu tercih edilmelidir.

Kamera Lens Koruyucu Kamerayı Etkiler mi?

Kamera lens koruyucu kamerayı etkiler mi? Sorusuna cevap vermek gerekirse, bir miktar etkileyebilir diyebiliriz. Akıllı telefonlardaki kamera sistemlerinin güçlü ve hassas olması ile lens koruyucuları gerekli hale gelmiştir. Özellikle arka kamerada tercih edilen lens koruyucuları sayesinde kamera çizilmesinin önüne geçilmiş olur. Bununla birlikte lense gelebilecek darbe, çizik, toz birikintileri kamerayı etkiler. Yani fotoğraf ve videolar buğulu çıkabilir. Bunun dışında kamera lens koruyucuların kamerayı etkilememesi için yapabileceğiniz bazı şeyler şu şekildedir:

 • Lens koruyucusunun yapıldığı malzemeler önemli bir konudur. Yüksek kaliteli ve dayanıklı bir malzeme seçmek gerekir. Böylece uzun ömürlü bir koruma sağlamak ve her daim kaliteli görüntüler çekmek mümkün olacaktır.
 • Lens koruyucuların kolayca çıkarılıp takılması önemlidir. Böylece kameranızın bir sorun yaşadığını düşündüğünüz zaman lens koruyucusunu çıkarabilir ve tekrar takabilirsiniz.
 • Lens koruyucuların zemin veya diğer metal eşyalar, ipli ve yumuşak yüzeylere temas etmemeye dikkat edilmelidir. Böylece toz birikintisi veya diğer birikintiler olmaz, kamera lens koruyucusu hasar görmeden ve kamerayı etkilemeden kullanılabilir.
 • Telefon ve lens yüzeyini, cihaz için en uygun temizlik malzemesi ile temizleyebilirsiniz. Aksi takdirde lens koruyucunun üzerinde lekeler olabilir ve bu durum görüntü kalitesini etkileyecektir.

Kamera Lens Koruyucu Nasıl Çıkarılır?

Kameraya lens koruyucu takılırken herhangi bir kaymanın olmaması gerekir. Aynı şekilde kamera lens koruyucu çıkarırken de dikkat etmek gerekiyor. Aksi takdirde lensi çıkarma sürecinde yaşanan sorunlar fotoğraf kalitesini düşürebilir ve hatta kameranın tamamen işlevsiz hale gelmesine sebep olabilir. Bu sebeple mümkünse alanında uzman kişilerden yardım alınabilir. Kamera lens koruyucusun daha rahat çıkması için önerilen birkaç adımı izlemeniz yeterli olacaktır.

 • Koruyucunun daha rahat çıkması için orta sıcaklıkta ayarlanan saç kurutma makinesi ile uzaktan 12-20 saniye ısıtma işlemi yapın.
 • Lens koruyucu, ısıtma işlemi sayesinde gevşer bu sebeple köşelerinden nazikçe tırnak yardımıyla çıkarın.
 • Lens koruyucu çıkarma işlemi sürecinde metal veya benzeri aletler kullanmayın.
 • Hafif kaldırılan koruyucu arasına yavaş bir şekilde parmağınızı sokabilirsiniz. Aynı zamanda eş zamanlı olarak çift taraflı çıkarma işlemi yapın.
 • Sadece bir tarafı kaldırmak, kameranın baskı görmesine sebep olabilir.
 • Lens koruyucu çıkarma işlemi tamamlanınca mikrofiber bez yardımıyla kamerayı temizleyebilirsiniz.

Kamera lens koruyucuların kolayca çıkarılıp takılabilir olması gerekir. Aynı zamanda bu ürünlerin telefon kamerasının işlevselliğini etkilememelidir. Kolayca uygulanan bir lens koruyucusu tercih edildiği zaman, kullanıcı deneyimi en iyi seviyeye yükselir.

iPhone Lens Koruyucu Ne İşe Yarar?

Kamera lens koruyucuları, genellikle kameraya sahip tüm cihazlar için kullanılmalıdır. Aynı durum iPhone cihazları içinde geçerlidir. Bazı iPhone kullanıcıları telefon kılıfının cihazı tam olarak koruduklarını düşünür. Ancak kamera kısmında tam anlamıyla koruma sağlamaz. Bu sebeple lens koruyucuların kullanılması gerekir. Bunun dışında cihazlarını kılıfsız kullanmayı tercih edenler açısından daha fazla risk vardır.

Örnek olarak cihazlar düz bir şekilde yere konulduğunda ilk olarak zeminle temas eder ve bu durumda kameranın zarar görmesine veya çizilmesine neden olur. Bu sebeple iPhone lens koruyucu gereklidir. Tüm bunların dışında iPhone lens koruyucuların diğer avantajlarını şu şekilde özetlemek mümkündür:

 • iPhone cihazlar cebe konulduğu zaman anahtar veya metal paralar ile temas edebilir. Bu kısımda özellikle cihazın kamerası zarar görür.
 • Lens koruyucu ile kameralarda çizik ve deforme olmaz, uzun süreli kullanım olanağı sağlar.
 • Yere düşme, darbe gibi dış etkenlerden gelecek kaza durumunda kamera zarar görmez.
 • Kaliteli lens koruyucuları, kamerayı korurken görüntü kalitesini etkilemez.

Genel olarak iPhone lens koruyucuları dış etkene bağlı gelişebilecek hasarın önüne geçmek için kullanılmalıdır. Telefonun kamerasının ömrünü uzatmak, dış etkenlere karşı korumak için lens koruyucu taktırabilirsiniz.

iPhone Kamera Lensi Çizilir mi?

Son dönemlerde iPhone cihaz tasarımlarının kamera bölmesi, daha çıkık kamera modeline doğru yöneliyor. Özellikle son modellerde kullanıcıların en sık merak ettiği konulardan biriside iPhone kamera lensinin çizilip çizilmeyeceğidir. Diğer cihazlardaki kameralar gibi iPhone kamera lensi çizilebilir. Ekran çiziklerinin önüne geçilmek için kamera lensi koruyucusu kullanılmalıdır. Yüksek kalitede kullanılan ekran koruyucuları sadece çizikler için değil darbelere karşı kamerayı korur. Daha iyi bir koruma için telefon kılıfı ile kullanılması uygun olur.

iPhone cihazlar için geliştirilen kamera koruyucuları oldukça fazla çeşitlilikte bulunuyor. iPhone kamera koruyucusu almak isteyenler, cihaz modeline uygun kaliteli malzemeden üretilen ürünler arasından tercih yapabilir. Bu koruyucuların cihazlarla uyumlu olması, görüntü kalitesini düşürmemesi, herhangi bir zarar vermemesi ise fiyat unsurundan önce geliyor.

Genel olarak özetlemek gerekirse lens koruyucular, iPhone cihazları başta olmak üzere tüm lensler için gereklidir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken birkaç önemli konu vardır. Bunlardan ilki, kamera lens koruyucu kalitesi ve lens koruyucuların bir profesyonel tarafından takılmasıdır. En ufak bir hata kameranın çizilmesine, kırılmasına yani hasar görmesine sebep olabilir.

Kusursuz Servis Mağazası Deneyimi

Zentech, 8 şehirdeki 8 mağazasıyla sizlere en iyi yetkili servis deneyimini sunmak adına mağaza ağını genişleterek iPhone, Mac, iPad ve tüm Apple ürünlerine Apple yetkili servis hizmeti veriyor.
8 Şehir

Aynı Gün Onarım

Zentech, Apple Yetkili Servis standartlarında ekran ve pilinizi aynı gün Orijinal parça ile onarır.

Müşteri Deneyimi

Apple ürünlerine dair bilmek istediğiniz her şey, alanında uzman çalışanlar tarafından teknik servis mağazalarımızda yanıtlanır.
Translate »