AirPods Kulaklık Nasıl Temizlenir?

Airpods Temizleme

AirPods kulaklık nasıl temizlenir ve temizleme işlemi süreci, en sık araştırılan konulardan birisidir. Apple markasının teknoloji harikası olan AirPods kulaklıklarının kullanım ömrünü uzatmak için temizlik aşamasına dikkat edilmelidir. AirPods kulaklıklar, bilindiği üzere Apple tarafından üretilen, popüler bluetooth kulaklık modelleri arasındadır. Aynı zamanda kullanım kolaylığı avantajı açısından diğer kablolu kulaklıklara göre birçok avantajı bulunur. Bu nedenle son dönemde yaygın hale gelerek sadece iPhone kullanıcıları tarafından değil, diğer marka telefon kullanan tüketicilerinde tercihidir.

Zentech, Apple Yetkili Servisleri hizmetleri ile AirPods kulaklıklarınız ve tüm Apple cihazlarınızın servisi için avantaj sağlıyor. Gelin detayları beraber inceleyelim…

AirPods Kulaklık Ne Zaman Temizlenmeli?

Airpods Temizlik

AirPods kulaklıklar ne kadar profesyonel şekilde üretilse de dıştan gelen toz veya diğer maddeler hoparlör ızgarasını tıkar ve ses kalitesini düşürür. Bu sebeple kulaklıklarınızda ses düşüklüğü veya gözle görülür kir birikimi gözlemliyorsanız mutlaka temizlemeniz gerekir. Bunun dışında her kullanımdan sonra da kulaklıklarınızı iyi bir şekilde temizlemelisiniz. Ancak vakti olmayanlar haftada bir olacak şekilde AirPods kulaklıklarını temizleyebilir. AirPods kulaklık temizleme için farklı araçlar kullanılabilir ancak bu iş için üretilen temizlik ürünlerini satın alabilir ve temizliğinizi kendiniz yapabilirsiniz.

Özellikle AirPods temizleme kiti, sadece bu kulaklıklar için üretilen özel bir temizleme ürünüdür. Bu tarz ürünler çoklu, tekli veya ikili olarak satılabilir. AirPods içi nasıl temizlenir dersek ve bunun için ekstra ürün satın almak istemiyorsanız, tüysüz, nemli bir bez kullanılabilir.

AirPods Kulaklık Nasıl Temizlenir?

AirPods nasıl temizlenir baktığımızda temizleme işlemini detaylı ve adımlarıyla ele almakta fayda var. Bu süreçte kulaklıklar özel aparatlarla temizlenebilir. Bluetooth kulaklığınızı temizleme işlemi sürecinde temiz ve kuru bir bez kullanabilirsiniz. Ancak cihaza zarar verecek sprey ve diğer sıvılardan uzak tutulması gerekiyor. Aynı şekilde cihazınız üzerinde leke veya farklı bir hasara yol açacak maddelerin kullanılmaması gerekir. Bunlar, şampuan, saç kremi, sabun, parfüm, losyon, deterjan, asit, asitli içecekler, güneş kremi, saç boyası veya yağ gibi maddeler bulaştıysa, hafif ıslatılmış yani nemli bir bez kullanılabilir. Standart AirPods modellerle AirPods Pro nasıl temizlenir baktığımızda dikkat edilmesi gereken bazı detaylar şu şekildedir:

  • Apple kulakları temizlenirken tüy bırakmayan bir bez kullanmanız gerekir.
  • Kulaklıkları cihaza yerleştirmeden öncesinde cihazınızın tamamen kurumasını bekleyin ve çalıştırmayın.
  • Temizleme yaparken cihazın açık olan kısımlarına kesinlikle dokunulmamalıdır. Bu kısımları yani mikrofon ve hoparlör ızgarasını pamuklu çubuklarla temizleyebilirsiniz.
  • Cihazın temizleme işleminde aşındırıcı veya keskin malzemeler kullanmayın.
  • AirPods 2 nesil temizleme için yine tüm bu adımlar uygulanabilir. Aynı şekilde tamamen kuruyuncaya kadar kullanmamanızı öneriyoruz.

AirPods Kulaklık Suyla Temizlenir Mi?

Tüm Apple kulaklık modelleriyle AirPods cihazlarını kesinlikle suyla yıkamayın. Apple, genel olarak cihazlarını su geçirmez olarak tanıtsa da bu kapsamda bulunan çoğu tüketici elektronik ürünleri su geçirmez değildir. Temizlemek için hafif nemli bir bez işinize yarayacaktır. Ancak bezin kuru ve tüy bırakmayan kumaştan olması gerekiyor. Eğer AirPods kulaklıklarınız suyla temas ederse bozulabilir. Aynı şekilde kulaklık kutusu yani kasası, yine suyla veya farklı herhangi bir sıvıyla temizlenmemelidir.

Genel olarak özetlemek gerekirse, AirPods cihazlarınız kesinlikle su ve benzeri maddelerle temizlenmemelidir. Aksi takdirde iç mekanizması bozulur, yeterli verimi sağlamamak ile beraber tamamen bozulabilir. Bu sebeple AirPods cihazlarınızın için mutlaka hafif nemli bez veya mikrofiber bezlerin kullanımı öneriliyor.

AirPods Kasası Nasıl Temizlenir?

AirPods kasası yani AirPods kutusu nasıl temizlenir bakarsak en az kulaklıklar kadar buranın temizliğine de önem verilmesi gerekiyor. Çünkü bu tarz kutular çanta, cep veya farklı yerlerde tutulur ve zaman içinde kirlenir. Cihazın şarj kutusunu tüy bırakmayan, kuru ve yumuşak bir bezle temizleyebilirsiniz. Gerekirse izopropil alkol ile hafifçe nemlendirdiğiniz bezle şarj kutusunu silebilirsiniz. Kesinlikle şarj bağlantı noktasına herhangi bir cisim sokmayın ve sıvı ile temas ettirmeyin. Lightning bağlayıcısındaki birikintileri temiz kuru yumuşak bir fırça yardımı ile nazikçe temizleyebilirsiniz.

AirPods kasaları genellikle dış faktörlerden dolayı kirlenir. Aynı zamanda kulaklık yerleşim yerlerinde kir birikmesi olabilir. Yani şarj kutusu bir kir kaynağıdır diyebiliriz. Cep veya çanta gibi kirlenmeye meyilli yerlerde sürekli taşınır. Bu sebeple AirPods kulaklıklarınızı temizlerken mutlaka kasa kısmının da düzenli şekilde temizlenmesi öneriliyor. Burada en temel dikkat edilmesi gereken nokta, şarj portuna sıvı temasının olmamasıdır. Aydınlatma konektörünü temizlemek için kesinlikle sivri ve ince uçlu cisimler kullanmayın.

AirPods Daha Temiz Nasıl Kullanılır?

Müzikler, sesli kitaplar veya podcastleri düzenli şekilde dinliyorsanız, kullandığınız AirPods cihazlarınızın düzenli şekilde temizlemeniz gerekir. AirPods tarzı cihazlar, gün içerisinde saatlerce kulağınızda durur, pislenir ve sonrasında cebinize veya çantanıza atarsınız. Yol boyunca tüm pislikleri ve mikropları toplamaya devam eder. Bu sebeple AirPods cihazlarının düzenli şekilde temizlenmesinin önemi büyüktür.

AirPods cihazlarınızı temiz bir şekilde kullanmanız, büyük bir önem taşıyor. Böylece cihazlarınızı normal sürece göre daha uzun şekilde kullanabilir ve ürün ömrünü artırabilirsiniz. Her kullanım sonrasında bir peçete ile yüzeysel bir temizlik yapabilirsiniz. Kulaklıkları güvenli bir şekilde muhafaza eden ve kulaklıkların şarj olmasını sağlayan şarj kutuları, özellikle çanta ve cepte taşınır. Bu sebeple günde 1 kerede olsa temizlemeniz önerilir. Tüm bunlarla birlikte AirPods cihazlarınızı daha temiz kullanmak için dikkat etmeniz gerekenler:

  • Mümkünse AirPods kılıfı kullanın. AirPods kılıfları olası düşmelerde veya darbe, çiziklerde etkili bir koruma sağlar.
  • AirPods cihazlarınız kullanılmadığı sürece kılıfında durmalıdır. Kolayca kaybolabilen ve kirlenen cihazlar olduğu için kullanımlardan hemen sonra kılıfına takmayı unutmayın.
  • Temizlikte uygun temizleme bezleri kullanılabilir ve kimyasal temizleyicilerden her zaman uzak durulmalıdır.
  • Şarj kutusu temizliğinde kutu kurumadan, AirPods cihazları yerleştirilmemelidir.

AirPods Kirlenmesi Nelere Yol Açar?

Apple markasının ürettiği AirPods kulaklıklar, uzun süreli kullanım sağlayan dayanıklı cihazlardır. Ancak kulaklıklarınızın kullanım ömrünü uzatarak her daim sağlıklı bir şekilde kullanmak için düzenli şekilde temizlik yapmanız öneriliyor. Özellikle cihazlarda hoparlör ızgaralarının tıkanması durumu hem sağlıksız hem de cihaz ömrünü kısaltan bir durumdur. Üstelik zamanla ses kalitesinde düşme meydana gelir ve temizliği basit olmaz. Bu tarz durumlar yaşamamak için AirPods cihazlarınızın düzenli şekilde temizlenmesi gerekiyor.

Sonuç olarak AirPods cihazlarının düzenli bir şekilde temizlenmesi büyük bir önem taşıyor. Özellikle bu kadar sık kullanılan bu kulaklıkların düzenli şekilde temizlenmesi ve temizlerken dikkatli davranılması şart. Aksi takdirde sağlıksız bir kullanım sağlamasının yanı sıra cihazların performansı zamanla düşecektir. Ne kadar temiz olursanız olun, uzun vadede zarar görmemesi ve performans düşmemesi için mutlaka temizlenmesi gerekiyor.

Kusursuz Servis Mağazası Deneyimi

Zentech, 8 şehirdeki 8 mağazasıyla sizlere en iyi yetkili servis deneyimini sunmak adına mağaza ağını genişleterek iPhone, Mac, iPad ve tüm Apple ürünlerine Apple yetkili servis hizmeti veriyor.
8 Şehir

Aynı Gün Onarım

Zentech, Apple Yetkili Servis standartlarında ekran ve pilinizi aynı gün Orijinal parça ile onarır.

Müşteri Deneyimi

Apple ürünlerine dair bilmek istediğiniz her şey, alanında uzman çalışanlar tarafından teknik servis mağazalarımızda yanıtlanır.
Translate »